Welcome

Mission & Aims of the School

About SJHS
History
Student Population
Legal Structure

Board of Governors

From the Chairman
Board Committees
Governor Profiles
Board Code of Conduct
Board Priorities for 2013-14

Why the Sir James?

Admissions Procedure

Open Mornings

School Fees and Financial Regulations

School Policies

Inspection 2013

Job Opportunities

SJHS News and Events

The Python News

Contact details



The Board of Governors consists of eight governors, elected by the Association members for a term of four years. In addition to the elected members there are two ex-oficio members and two independent members.

Name: Nicholas Lasagna
Area of professional expertise: Legal
Date elected to the Board: 14 January 2010
Term expires: AGM for Year Ending 31 August 2016
Details of Board responsibilities and Committee memberships:
Chairman of the Board of Governors. Ex-oficio member of all Board committees.

Name: Brian Sheridan
Area of professional expertise: Executive Director - Legal
Date elected to the Board: 18 December 2013
Term expires: AGM for Year Ending 31 August 2016
Details of Board responsibilities and Committee memberships:
Member of Nominations committee, Governance committee and Building committee.

Name: Piero Munari
Area of professional expertise: Executive Director - Finance
Date elected to the Board: 18 December 2013
Term expires: AGM for Year Ending 31 August 2016
Details of Board responsibilities and Committee memberships:
Member of Financial committee, Marketing committee and Building committee.

Name: Giancarlo Prestinoni
Area of professional expertise: Executive Director - Manufacturing
Date elected to the Board: 15 December 2011
Term expires: AGM for Year Ending 31 August 2018
Details of Board responsibilities and Committee memberships:
Member of the Education Committee, Governance Committee and Finance Committee.

Name: John Martelli
Area of professional expertise: ICT
Date elected to the Board: 27 February 2013
Term expires: AGM for Year Ending 31 August 2016
Details of Board responsibilities and Committee memberships:
Vice-Chairman of the Board of Governors, ex-oficio Member of all Committees.

Name: Elspeth Day
Area of professional expertise: Communications
Date elected to the Board: 16 December 2014
Term expires: AGM for Year Ending 31 August 2018
Details of Board responsibilities and Committee memberships:
To be appointed.

Name: Camilla Sacrini
Area of professional expertise: Legal
Date elected to the Board: 16 December 2014
Term expires: AGM for Year Ending 31 August 2018
Details of Board responsibilities and Committee memberships:
To be appointed.

Name: Ross Macmillan
Area of professional expertise: Education
Date elected to the Board: 16 December 2014
Term expires: AGM for Year Ending 31 August 2018
Details of Board responsibilities and Committee memberships:
To be appointed.

Ex-oficio Members

John Law
Director of The British Chamber of Commerce for Italy

Tim Flear
British Consul in Milan

Independent Members

Sue Woodroofe
Principal of The British School of Brussels

Katy Ricks
Head of Sevenoaks School of Kent

©2014 Sir James Henderson School S.r.l. - Webmail - Site Map